4 Week Lab

Lab Leader Contact Info

Megan Cambre - megancambre@gmail.com
Ross Gordon - ross.s.gordon@gmail.com
Ed Lee - edlee3@gmail.com
Christina Tallungan - tallungan@gmail.com

Google Group Email - cglt-lab-endi-2011@googlegroups.com

Schedule

Sunday, June 26
1:00 - 3:00 p.m. Registration at PHI DELT House PHI DELT House
3:00 – 5:00 p.m. Unpack and Get to know Emory’s campus Frat Houses
5:00 - 6:30 p.m. Dinner/Free Time Dobbs University Center
6:30 - 9:00 p.m. Topic Lecture Candler Library 114
9:00 p.m. Dorm Check-in & Orientation Frat Houses

Monday, June 27
8:00 - 9:00 a.m. Breakfast DUC
9:30 - 11:30 a.m. Lab Anthropology 303
Introduction/Flowing Exercise/Diagnostic
11:30 - 12:45 p.m. Lunch DUC
1:00 - 5:00 p.m. Labs Candler Library 114
1-3pm Extend the DA Intro/Prep (Tallungan)
3-5pm Research/Assignments (Lee)
5:00 - 6:30 p.m. Dinner/Free Time DUC
6:30 - 9:00 p.m. Labs Candler Library 114
Extend & Kick the DA Speaking (All)
9:00-10:00 p.m. Free Time at the Dorms Frat Houses
10:00 p.m. Dorm Check-In Frat Houses

Tuesday, June 28
8:00 - 9:00 a.m. Breakfast DUC
9:30 - 11:30 a.m. Lectures Anthropology 303
NASA Expert Lectures
11:30 - 12:45 p.m. Lunch DUC
1:00 - 2:00 p.m. Labs – Redos Candler Library 114
2:00 – 5:00 p.m. Library (Basement by the elevator in the back right corner)
5:00 - 6:30 p.m. Dinner/Free Time DUC
6:30 - 9:00 p.m. Labs Candler Library 114
Comparative Analysis and Qualification Debate (Tallungan)/Lee
9:00-10:00 p.m. Free Time at the Dorms Frat Houses
10:00 p.m. Dorm Check-In Frat Houses

Wednesday, June 29
8:00 - 9:00 a.m. Breakfast DUC
9:30 - 11:30 a.m. Lectures Anthropology 303
9:30-10:30am Research – Phillips
10:30-11:30am Paperless – Cambre
11:30 - 12:45 p.m. Lunch DUC
1:00 - 2:00 p.m. Lab "How to get the most from Debate Camp" (Lee) Candler Library 114
2:00 - 5:00 p.m. Library
5:00 - 6:30 p.m. Delivery Dinner – do not eat at the DUC. Go to Frat Houses
6:30 - 9:00 p.m. Labs - Walk Through The DA (Gordon)/Tallungan Candler Library 114
9:00-10:00 p.m. Free Time at the Dorms Frat Houses
10:00 p.m. Dorm Check-In Frat Houses

Thursday, June 30
8:00 – 9:00 a.m. Breakfast DUC
9:30 - 11:30 a.m. Lectures Anthropology 303
9:30-10:30am DA’s on the Topic – Tallungan
10:30-11:30am CP’s on the Topic – Lee
11:30 - 12:45 p.m. Lunch DUC
1:00 - 3:45pm Library
3:45 - 5:00 p.m. Lab – Reviewing the Affirmative Starter Packet & Partner Decisions (Tallungan) Candler Library 114
5:00 - 6:30 p.m. Dinner/Free Time DUC
6:30 - 8:30 p.m. Labs - CP Discussion (Lee)/Cambre/Gordon Candler Library 114
8:30-10:00 p.m. Free Time at the Dorms Frat Houses
10:00 p.m. Dorm Check-In Frat Houses

Friday, July 1
8:00 - 9:00 a.m. Breakfast DUC
9:30 - 11:30 a.m. Lectures Anthropology 303
9:30-10:30am Space Militarization – Gordon
10:30-11:30am Colonization/E.T.’s – Berthiuame
11:30 - 12:45 p.m. Lunch DUC
1:00 - 3:45 p.m. Library
3:45 – 5:00 p.m. Lab - Reviewing the Negative Starter Packet (Tallungan) Candler Library 114
5:00 - 6:30 p.m. Dinner/Free Time DUC
6:30 - 9:00 p.m. Lab - Preparation for Practice Debates (Cambre/Gordon/Lee/Tallungan) Candler Library 114
9:00-10:00 p.m. Free Time at the Dorms Frat Houses
10:00 p.m. Dorm Check-In Frat Houses

Saturday, July 2
8:00 - 9:00 a.m. Breakfast at the Dorms (Do not go to the DUC) Frat Houses
9:00 - 11:30 Practice Debate #1 See Debate Schedule
11:30 - 12:30 p.m. Lunch DUC
1:00 - 3:00 p.m. Practice Debate #2 See Debate Schedule
3:00 – 5:00 p.m. Practice Debate #3 See Debate Schedule
5:30 - 6:30 p.m. Dinner/Free Time DUC
6:30 - 9:00 p.m. Demo Speeches/Rebuttal Redo Prep (all report to Candler Library 114)
10:00 p.m. Dorm Check-In Frat Houses

Sunday, July 3
8:00 – 9:00 a.m. Breakfast DUC
9:30 – 11:30 a.m. Lab – Rebuttal Redo Candler Library 114
11:30 - 12:45 p.m. Lunch DUC
1:00 – 3:00 p.m.Practice Round 4
3:00 - 5:00 p.m. Practice Round 5
5:00 - 6:30 p.m. Dinner DUC
6:30 - 9:00 p.m. Rebuttal Redos Candler Library 114
9:00-10:00 p.m. Free Time at the Dorms Frat Houses
10:00 p.m. Dorm Check-In Frat Houses

Monday, July 4
9:30-10:30 a.m. Breakfast at the Dorms (Do not go to the DUC) Phi Delt
10:30-11:30 a.m. Sleep in Day Frat Houses
11:30 - 12:45 p.m. Lunch DUC
1:00 - 5:00 p.m. Mandatory Fun with the Dorm Staff! J Frat Houses
5:00 - 6:30 p.m. Dinner at the Dorms (Do not go to the DUC) Phi Delt
6:30 - 9:00 p.m. Mandatory Fun with the Dorm Staff! J Frat Houses
9:00-10:00 p.m. Free Time at the Dorms Frat Houses
10:00 p.m. Dorm Check-In Frat Houses

Tuesday, July 5
8:00 - 9:00 a.m. Breakfast DUC
9:30 - 11:30 a.m. Lecture - NASA Expert (Rider) Anthropology 303
11:30 - 12:45 p.m. Lunch DUC
1:00 - 3:45 p.m. Library - Finish Wave 1 Research
3:45 - 5:00 p.m. Lab - Labelling 2AC Responses Candler Library 114
5:00 - 6:30 p.m. Dinner/Free Time DUC
6:30 - 9:00 p.m. Lab - Demo K Debate (Phillips/Turner)/Speaker Responsibilities (Gordon)/Tallungan Candler Library 114
9:00-10:00 p.m. Free Time at the Dorms Frat Houses
10:00 p.m. Dorm Check-In Frat House

Wednesday, July 6
8:00 - 9:00 a.m. Breakfast DUC
9:30 - 11:30 a.m. Lecture - K's on the Topic (Turner) Anthropology 303
11:30 - 12:45 p.m. Lunch DUC
1:00 - 3:45 p.m. Library - Last Library session for Wave 1 Research
3:45 - 5:00 p.m. Lab - Kicking the DA/Understanding the Straight Turn (Tallungan) Candler Library 114
5:00 - 6:30 p.m. Dinner at Phi Delt (Do not go to the DUC) Phi Delt
6:30 - 9:00 p.m. Lab - 2AC and 2NC Case Drills/Answering the K (Lee)/Cambre Candler Library 114
9:00-10:00 p.m. Free Time at the Dorms Frat Houses
10:00 p.m. Dorm Check-In Frat Houses
*WAVE ONE RESEARCH ASSIGNMENTS DUE*

Thursday, July 7
8:00 – 9:00 a.m. Breakfast DUC
9:30 - 11:30 a.m. Practice Debate #1 (See Practice Round Pairings July 7-8)
11:30 - 12:45 p.m. Lunch DUC
1:00 - 3:00 p.m. Practice Debate #2 (See Practice Round Pairings July 7-8)
3:00 - 5:00 p.m. Practice Debate #3 (See Practice Round Pairings July 7-8)
5:00 - 6:30 p.m. Dinner/Free Time DUC
6:30 - 8:30 p.m. Rebuttal Redos (All Lab Leaders) Candler Library 114
8:30-10:00 p.m. Free Time at the Dorms Frat Houses
10:00 p.m. Dorm Check-In Frat Houses

Friday, July 8
8:00 - 9:00 a.m. Breakfast DUC
9:30 - 11:30 a.m. Rebuttal Redos (All Lab Leaders) Candler Library 114
11:30 - 12:45 p.m. Lunch DUC
1:00 - 3:00 p.m. Practice Debate #4 (See Practice Round Pairings July 7-8)
3:00 - 5:00 p.m. Practice Debate #5 (See Practice Round Pairings July 7-8)
5:00 - 6:30 p.m. Dinner/Free Time DUC
6:30 - 9:00 p.m. Topicality Lecture (Tallungan) Candler 114
9:00-10:00 p.m. Free Time at the Dorms Frat Houses
10:00 p.m. Dorm Check-In Frat Houses

Saturday, July 9
8:00 - 9:00 a.m. Breakfast at the Dorms Phi Delt
9:30 - 11:30 Lab - 1AR Drills (Gordon)/Tallungan Anthropology 303
11:30 - 12:30 p.m. Lunch DUC
1:00 – 4:00 p.m. Lab - Politics Lecture/Drills (Herndon)/All Candler 114 (Drills: Candler 114, 119, 124, 101)
4:00 – 5:00 p.m. Lab - Wave 2 Research Discussion/Groupings Candler 114
5:30 - 6:30 p.m. Dinner/Free Time DUC
6:30 - 10:00 p.m. Night Lab Off – Organized Dorm Activities Frat Houses
10:00 p.m. Dorm Check-In Frat Houses

Sunday, July 10
9:30 – 10:30 a.m. Breakfast at the Dorms Phi Delta
10:30 - 11:30 a.m. Sleep in Day Frat Houses
11:30 - 12:45 p.m. Lunch DUC
1:00 – 3:45 p.m. Library - Start Wave 2 Research Groups Library
3:45 – 5:00 p.m. Lab - Speaking Electives: Sign up for 2 of them Candler 114
Efficiency (Gordon - 114)
Speed/Endurance/Breathing (Tallungan - 119)
Clarity (Lee - 124)
Flowing (Megan - 101)
5:00 - 6:00 p.m. Dinner/Free Time DUC
6:00 - 7:00 p.m. Lab - Impact Calc Tournament (Lecture/Draft and Prepare) (Gordon) Candler 114
9:00-10:00 p.m. Free Time at the Dorms Frat Houses
10:00 p.m. Dorm Check-In Frat Houses

Monday, July 11 *NOTE LAB ROOM CHANGES*
8:00 - 9:00 a.m. Breakfast DUC
9:30 - 11:30 a.m. Lab - Impact Calc Tournament White Hall 205
11:30 - 12:45 p.m. Lunch DUC
1:00 - 5:00 p.m. Library - Research Wave 2 Library
3:45 – 5:00 p.m. Lab - Flowing/Speaking (Lee) White Hall 205
5:00 - 6:30 p.m. Dinner/Free Time DUC
6:30 - 9:00 p.m. Lab - Theory (Lee)/All White Hall 110
9:00 – 10:00 p.m. Free Time at the Dorms Frat Houses
10:00 p.m. Dorm Check-In Frat Houses

Tuesday, July 12
8:00 - 9:00 a.m. Breakfast DUC
9:30 - 11:30 a.m. Lab - 2NR/2AR Drills (Cambre) White Hall 205
11:30 – 1:00 p.m. Lunch DUC
1:00 – 3:45 p.m. Library - Research Wave 2 Library
3:45 – 5:00 p.m. Lab - Flowing/Speaking: Full 2NR or 2AR drills from morning (All) White Hall 205
5:00 - 6:30 p.m. Dinner/Free Time DUC
6:30 - 8:30 p.m. Prepare for Debates on Thursday White Hall 110
8:30 – 10:00 p.m. Free Time at the Dorms Frat Houses
10:00 p.m. Dorm Check-In Frat Houses

Wednesday, July 13
8:00 - 9:00 a.m. Breakfast DUC
9:30 - 11:30 a.m. Lab - Cross-Examination (Tallungan) White Hall 205
11:30 - 12:45 p.m. Lunch DUC
1:00 - 3:45 p.m. Library: Wave 2 Research Library
3:45 - 5:00 p.m. Lab - Flowing/Speaking (Cambre) White Hall 205
5:00 - 6:30 p.m. Delivery Dinner – do not eat at DUC Phi Delt
6:30 - 9:00 p.m. Lab - Demo Debate (RoGo/MeCa vs. Scotty P./Herndon) White Hall 110
9:00 – 10:00 p.m. Free Time at the Dorms Frat Houses
10:00 p.m. Dorm Check-In Frat Houses

Thursday, July 14
8:00 - 9:00 a.m. Breakfast DUC
9:00 - 11:30 Practice Debate #1 (See Pairings for 7-14 & 7-15)
11:30 - 12:30 p.m. Lunch DUC
1:00 - 3:00 p.m. Practice Debate #2 (See Pairings for 7-14 & 7-15)
3:00 – 5:00 p.m. Practice Debate #3 (See Pairings for 7-14 & 7-15)
5:30 - 6:30 p.m. Dinner/Free Time DUC
6:30 - 9:00 p.m. Practice Debate #4 (See Pairings for 7-14 & 7-15)
9:00 – 10:00 p.m. Free Time at the Dorms Frat Houses
10:00 p.m. Dorm Check-In Frat Houses

Friday, July 15
8:00 - 9:00 a.m. Breakfast DUC
9:30 - 11:30 Rebuttal Redos Room White Hall 205 (Break into White Hall 205, 206, 207, 208)
11:30 - 12:30 p.m. Lunch DUC
1:00 - 3:00 p.m. Practice Debate #5 (See Pairings for 7-14 & 7-15)
3:00 - 5:00 p.m. Practice Debate #6 (See Pairings for 7-14 & 7-15)
5:30 - 6:30 p.m. Dinner/Free Time DUC
6:30 - 9:00 p.m. Lab - Every K Lecture (Gordon) Candler 114
9:00 – 10:00 p.m. Free Time at the Dorms Frat Houses
10:00 p.m. Dorm Check-In Frat Houses

Saturday, July 16
8:00 - 9:00 a.m. Breakfast at the Dorms Phi Delt
9:00 - 11:30 Lab – Lab Semifinals (All) Room White Hall 205
11:30 - 12:30 p.m. Lunch DUC
1:00 - 2:00 p.m. - Flowing/Speaking: Politics Theory (Tallungan) Room Candler 114
2:00 – 5:00 p.m. Lab Finals (All) Room Candler 114
5:30 - 6:30 p.m. Dinner/Free Time DUC
6:30 - 10:00 p.m. Night Lab Off (Free Time with Dorm Staff) Frat Houses
10:00 p.m. Dorm Check-In Frat Houses

Sunday, July 17
9:30 - 10:30 a.m. Breakfast at the Dorms Frat Houses
9:30 - 11:30 a.m. Sleep in Day Frat Houses
11:30 - 12:45 p.m. Lunch DUC
1:00 - 3:45 Library - Finish Wave 2 Research Library
3:45 - 5:00 p.m. Lab - Flowing/Speaking: Counterplans (Lee) Room Candler 114
5:00 - 6:30 p.m. Dinner DUC
6:30 - 9:00 p.m. Lab - Block Writing (Cambre)/Gordon Room Candler 114
9:00 – 10:00 p.m. Free Time at the Dorms Frat Houses
10:00 p.m. Dorm Check-In Frat Houses

Monday, July 18
8:00 - 9:00 a.m. Breakfast DUC
9:30 - 11:30 a.m. Lab - Devising Negative Strategy: Finish to Start (Lee)/Tallungan Candler 114
11:30 - 12:45 p.m. Lunch DUC
1:00 - 3:00 p.m. Lab - Discuss Negative Strategies for Tournament (All) Candler 114
3:00 - 5:00 p.m. Lab - How to Choose the Right One: Your Perfect Aff Match (Ed "The Matchmaker" Lee) Candler 114
5:00 - 6:30 p.m. Dinner/Free Time DUC
6:30 - 8:00 p.m. Early release Night Lab Lab - Framework (Gordon)/Cambre Candler 114
8:00 – 10:00 p.m. Free Time at the Dorms Frat Houses
10:00 p.m. Dorm Check-In Frat Houses

Tuesday, July 19
8:00 - 9:00 a.m. Breakfast DUC
9:30 - 11:30 a.m. Lab - Ethos and Effective Tournament Preparation: Here and Home (Tallungan)/Lee Candler 114
11:30 - 12:45 p.m. Lunch DUC
1:00 - 2:30 p.m. - Flowing/Speaking Drills: Framework/K (Gordon) Candler 114
2:30 - 3:45 p.m. Lab - Flowing/Speaking Drills: Topicality (Cambre) Candler 114
3:45 - 5:00 p.m. Lab - Flowing/Speaking Drills: Theory (Tallungan) Candler 114
5:00 - 6:30 p.m. Dinner/Free Time DUC
6:30 - 9:00 p.m. Lab - Tournament Prep (All) Candler 114
9:00 – 10:00 p.m. Free Time at the Dorms Frat Houses
10:00 p.m. Dorm Check-In Frat Houses

Wednesday, July 20
8:00 - 9:00 a.m. Breakfast DUC
9:30 - 11:30 a.m. Lab - Pre-Tournament Prep Candler 114
11:30 - 12:45 p.m. Lunch DUC
1:00 - 3:00 p.m. Tournament Round #1 (See Pairings)
3:00 - 5:00 p.m. Tournament Round #2 (See Pairings)
5:00 - 6:30 p.m. Delivery Dinner – Do Not go to the DUC Phi Delt
6:30 - 8:30 p.m. Tournament Round #3 (See Pairings)
8:30 – 10:00 p.m. Free Time at the Dorms Frat Houses
10:00 p.m. Dorm Check-In Frat Houses

Thursday, July 21
8:00 - 9:00 a.m. Breakfast DUC
9:30 - 11:30 a.m. Tournament Round #4 (See Pairings)
11:30 - 12:45 p.m. Lunch DUC
1:00 - 3:00 p.m. Tournament Round #5 (See Pairings)
3:00 - 5:00 p.m. Lab - Regrouping Candler 114
5:00 - 6:30 p.m. Dinner DUC
6:30 - 8:30 p.m. Tournament Round #6 (See Pairings)
8:30 – 10:00 p.m. Free Time at the Dorms Frat Houses
10:00 p.m. Dorm Check-In Frat Houses

Friday, July 22
8:00 - 9:00 a.m. Breakfast DUC
9:30 - 11:30 a.m. Final Lab (All) Candler 114
11:30 - 12:45 p.m. Lunch DUC
1:00 - 3:00 p.m. Tournament Semi-Finals Lab Rooms
4:00 - 6:00 p.m. Tournament Finals Lab Rooms
6:30 - 9:00 p.m. Dinner / Awards Frat Houses
9:00 – 10:00 p.m. Free Time at the Dorms Frat Houses
10:00 p.m. Dorm Check-In Frat Houses

Saturday, July 23
9:00 - 11:00 a.m. Check-Out/Departure Frat Houses

Lab Numbers

1. Kevin
2. Jason C.
3. Sophia
4. Leah
5. Alexa
6. Mihi
7. Samuel
8. Misbah
9. Shannan
10. Adrienne
11. Tom
12. Daniel
13. Daniella
14. Christopher
15. Marc
16. Robert
17. Noella
18. Grace
19. Parth
20. Brendan
21. Jackie
22. Simrun
23. Aaron
24. Eavan
25. Chelsea
26. Bryant
27. Alexis
28. Alisa
29. Leena
30. Joy
31. Tom Bu (starting 7/5)
32. Jason P.

Instructions/Groups for Extend the DA/Kick the DA Prep

Read the 1NC to the DA, the extensions to the DA, and the 2AC responses - see this .
Highlight the evidence on your computer. During the speaking sessions tonight, you will be given 2:30 mins. to extend the DA and then 0:15 to kick the DA as if you are in the 2NC or the 1NR.

Group Assignments:
Team Ed
Noella
Adi
Misbah
Marc
Kevin
MiHe
Chelsea
Alexis

Team Tallungan
Steve
Leena
Aaron
Jason
Sam
Simrun
Eavan
Alisa

Team RoGo
Alexa
Shannan
Jackie
Sophia
Chris
Parth
Bryant

Team MeCa
Grace
Joy
Daniella
Leah
Daniel
Robert
Brendan

Research Groups

Heidegger K (RoGo)
Chris
Shanan
Jason
Parth
Bryant
Leah
Leena
Brendan

Reps matter -
http://mindhacks.com/2011/02/26/a-victim-of-metaphor/

Affirmative (Lee)
Adi
Misbah
Chelsea
Alisa
Noella
Kevin
Daniella

Space Militarization (MeCa)
Jackie
MiHe
Steve
Marc
Simrun
Sam
Daniel
Grace

Fancy Schmancy Multilateral CP (Tallungan)
Alexis - Hard Version Net Benefit Impacts
Eavan - A2: International Coop Bad Turns
Robert - A2: International Coop Bad Turns
Sophia - Book research/A2: Delay
Aaron - Soft Version Net Benefit Impacts
Alexa - Solvency/Links
Joy - Uniqueness (Multilat low/Coop low)
Need- A2: Delay, Countries will say "yes"

Comparative Analysis/Qualifications Debates


Hypothetical:
The 2NR gives the following overview impact calculus in his speech:
“Solar Power satellites initially will create a large influx of funds for the technology.
Timeframe – This causes immediate investor freak out undermining stability of the markets. Perception of the federal spending is the critical to stabilizing the markets now.
Probability – The economy is already volatile after the housing market collapsed – meaning the likelihood of an economic collapse is high now.
Magnitude – Nuclear war will spiral into extinction, which allows humans no way to recuperate. “


The 2AR gives the following impact calculus in her speech:
“The United States should develop solar power satellites to stop global warming.
Timeframe – Global warming is happening now and the tipping point is looming. While there is no set deadline, action of SPS is critical ASAP to head off runaway warming.
Probability – Since warming is already happening now, you should act on warming first.
Magnitude – Global warming has an extinction impact, proves you should vote affirmative because there is no way to come back from it.”

Who do you vote for and why? Be able to sum up the “why” in 10-15 words max. Efficiency J



Instructions for lab:
Using the packet of evidence that you had from last night's activity. Choose either to create a comparative analysis between one of the 2AC arguments and one of the negative arguments. Be ready to give a 10 sec. argument as to why your argument/evidence is better. You can pretend you are the 1AR or the 2NC/1NR in this activity.

Research Tools


- Use these examples EXACTLY to show how you should format your cites.

If you need help writing taglines, see a post from me on 3NR that has some simple guidelines to help writing effective taglines - http://www.the3nr.com/?s=writing+taglines+with+ease

Template - you should be using Debate Synergy to format your files. If you are not using debate synergy, then you should format your cards according to the following specifications: All Georgia font, 11 point font for tags, cites and underlined portions of cards, 8 point font for un-underlined portions of cards, Bold tags and part of cite that people will read out loud - for example,
Tallungan, '9 - Director of Debate at Notre Dame High School (....)

Debate Synergy - To get debate synergy and to get additional information on using it, see the following webpage -
http://georgetowndebateseminar.wikispaces.com/Hoya+Template

Paperless formatting - All files should be in paperless formatting - This means the following about the document: Clear Document Map/Navigation Pane, No Index, No Page Breaks, Headers only at the top of section (not every page).
Also, here is a template that will work with Mac Word 2004 that follows Debate Synergy specifications -

Free OCR program for the PC - http://www.the3nr.com/2011/05/23/new-free-ocr-tool/

Partnerships

Daniella - Jackie
Alexa - Grace
Leena - Leah
MiHe - Sam
Aaron - Jason
Kevin - Bryant
Marc/Chris
Brendan/Robert
Eavan/Misbah
Adi/Noella
Chelsea/Alexis
Shannan/Parth
Simrun/Sophia
Joy/Alisa (both labelled as 2N's - choose speaker positions)
Maverick - Daniel

Practice Rd Schedule - July 2-3

Here is the practice round schedule for the next two days -

IMPORTANT: Anyone not debating during a given round must report and prep in Candler Library 114.

Labelling 2AC Responses and Kicking DA's Activity

Download this document to use for the DA activity we will we doing this week -

Practice Rd Schedule - July 7-8

Here is the preliminary practice round schedule for Thursday and Friday -

You can run the following arguments for Thursday and Fridays practice debates:
Aff: Only Asteroid Mining
Neg:
Asteroid Mining Negative
E.T. DA
Spending DA
Coop DA
China CP
China DA
Politics DA/Links
Colonization/Space Exploration File
Astropolitics K

You MUST disclose tonight before 11pm for tomorrow's debates and MUST disclose by tomorrow at 5pm for Friday's debates. You should email the google group listerv to disclose if you cannot do so in person tonight.

Disadvantage Extension Drill


Instructions: You have 10 minutes to prepare a 4 min. 2NC/1NR to the attached 2AC politics line-by-line.

Notes:
(1) Assume that the affirmative you are responding to is the Asteroid Mining Aff with the shortage and the dominance advantages.
(2) You MUST have an overview that follows the guidelines that Herndon outlined in his lecture.
(3) You MUST use cards from your politics file to answer these arguments.





Wave 2 Research Assignments


K Answers (RoGo)
Jackie
Daniella
Leah
Leena
Chelsea
Alexis
Sam
Misbah
Robert

Space Command/SSA Aff (Lee)
Aaron
Alexa
Shannan
Grace
Eavan
Sophia
Chris

Tradeoff DA (Tallungan)
Kevin - Nasa
Marc - DoD
Jason - NOAA/DoC
Daniel - Links to Budgets (Generic, Asteroid Mining, SPS, BMD/NMD, Space Command, Constellation, Colonization, Webb, ISS, Environmental Review)
MiHe - Plan funded 2011/2012
Simrun - Congress
Parth - Links to Budgets (Generic, Asteroid Mining, SPS, BMD/NMD, Space Command, Constellation, Colonization, Webb, ISS, Environmental Review)

Heg Good/Bad (Cambre)
Noella
Adi
Alisa
Joy
Tom
Bryant
Brendan

Impact Calculus Tournament Intro


Directions: Here is a copy of an . Download this file and decide which impacts you most want to draft at tonight's lab. Pick a couple in case someone takes your impact before your turn - no one will be allowed to have the same impact.

See your drafted impact card assignment below. Highlight and write warrants on the side of your evidence. Write down any arguments that you would like to use in the debate.

You will have a impact calc mini-debate in the morning. You can write down and use any notes that you want for the mini-debate. The format of the mini-debate is as follows:
1AC - 2 min.
CX - 1 min.
1NC - 2 min.
CX - 1 min.
1AR - 1 min.
1NR - 1 min.
The tournament will run like elimination rounds at a tournament - single elimination. The seedings determine who will debate each other and students will be paired against each other using high-low standards, e.g., the 1st speaker will debate the 14th speaker, the 2nd speaker will debate the 13th speaker, etc.

Impact Draft Numbers

1a Aaron - Racism - Barndt
1h Joy - Space Colonization (Daily Record)

1b Daniel - Dehumanization - Berube
1g Adi - Dollar Collapse (Mead)

1c Bryant - Global Economic Collapse (Bearden)
1f Alexis - Bioweapons (Ochs)

1d Misbah - Kashmir Conflict (Fai)
1e Marc - Global Warming Bad (Milbrath)

Winner of Pod 1: Marc (Warming - Milbrath)

2a Leena - Leadership (Ferguson)
2h Chelsea - Chinese Economic Collapse (Mead)

2b Jason - US-China War (Straits Times)
2g Alexa - Central Asia Instability (Starr)

2c Noella - Water Shortages (Weiner)
2f Leah - North Korean Regime Collapse (Bennett and Hashigan)

2d Tom - Global Warming Good (Idso)
2e Sophia - Genetic Diversity (Fowler and Moony)

Winner of Pod 2: Jason (US-China War - Straits Times)

Round 1
3a Sam - Being (Zimmerman)
3g Daniella - Food Prices (Tampa Tribune)

3b Robert - Russian Accidental Launch (PR Newswire)
3f Chris - Quebec Secession (Lamont)

3c Simrun - Infectious Diseases (Steinbrenner)
3e Jackie - Biodiversity (Diner)

3d Shanan - US-Russian Nuclear War (Caldicott)

Round 2
3A Sam - Being (Zimmerman)
3D Shanan - US-Russian Nuclear War (Caldicott)

3B Robert - Accidental Russian Nuclear Launch (PR Newswire)
3C Jackie - Biodiversity (Diner)

Round 3
3A Shanan - Being (Zimmerman)
3B Jackie - Biodiversity (Diner)

Winner of Pod 3: Jackie (Biodiversity - Diner)

4a Kevin - Terrorism (Alexander)
4g Alisa - Soil Erosion (Ikerd)

4b Grace - US-Sino Relations (Canable and Landon)
4f Eavan - Ocean Destruction (Craig)

4c MiHe - Overpopulation (The Ehrlichs)
4e Brendan - Liberty (Petro)

4d Parth - Nuclear Terrorism (Beres)

Winner of Pod 4: Brendan (Liberty - Petro)

2NR/2AR drills


Here are the cards that were "read" in the 2AC, neg block and the 1AR. If you are a 2N, your job is to make a 2NR that responds to these arguments. 2As should think about how their aff interacts with the neg impacts and what arguments they want to extend in their 2AR. After library time, we will break into small groups and give the 2NRs and 2ARs. 2As will have 2 minutes to prepare after the 2NR finishes.



Practice Rd Schedule - July 14-15


Here is the updated/corrected practice schedule for this Thursday and Friday -

IMPORTANT: Make sure to disclose negative strategy ASAP if you have not already.